Зелената партия възразява срещу провежданата политика на непрозрачност на Народното събрание по отношение на проекта на Закона за изменение на Закона за генетично модифицираните организми (ГМО). В програмата на Народното събрание за периода 10-12 март е планирано второ четене на посочения законопроект, но до момента никъде не е официално публикуван текстът, приет на първо четене, както и текстът, който ще бъде внесен в пленарната зала. Отново управляващите поставят българското общество пред свършен факт.
Зелената партия заявява, че предвижданото освобождаване на ГМО в околната среда пряко противоречи на чл. 15 от Конституцията: "Република България осигурява опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа и разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната."
Освобождаването на ГМО в околната среда пряко и необратимо ще увреди околната среда, ще наруши нейното възпроизводството и ще увреди разнообразието на живата природа. Това е и акт на неразумно използване на природните богатства, значителна част от които са естественото биоразнообразие и неувредените ни земеделски земи.
Зелената партия отстоява позицията, че запазването и развитието на традиционното земеделие и на природосъобразното (биологично) производство е единствения шанс за запазване конкурентноспособността на българските производители. Само така може да се съхрани специфичността на българските селскостопански продукти и да се гарантира тяхното качество.
С освобождаването на ГМО в околната среда под каквато и да е форма, тази уникалност ще бъде безвъзвратно загубена. Българските производители няма да имат никакъв шанс спрямо страните от ЕС със силно индустриализирано селско стопанство. Използването на ГМО в другите страни е довело до бързо изтощаване на почвата и разоряване на дребните фермери. Крайният резултат за България ще е намаляване качеството на обработваемите площи и нова значителна вълна на безработица в аграрния сектор.
Зелената партия настоява:
- да бъде осигурен достъп на обществеността до текста на посочения проект за закон, преди да бъде внесен за второ четене в пленарна зала;
- да се публикуват всички стенограми от заседанията на комисията по околна среда по закона за ГМО както и внесените писмени предложения от депутати, МОСВ и други лица;
- администрацията на Народното събрание да публикува текстовете на всички проекти на закони, приети след първо четене и текстовете преди внасяне за второ четене;
- ако се разреши освобождаването на ГМО в околната среда, президентът или омбудсманът да сезират Конституционния съд за грубото погазване на чл. 15 и чл. 55 от Българската конституция.
1 коментар:
Публикуване на коментар