Преди 2-3 седмици получавам обаждане от неизвестен номер: Здрасти, Оги, попадна ми страницата Wander Ogy | BG Traveler, много пътешестваш, пишеш статии за блога си и други подобни. Имаме едно местенце в сърцето на Стара Планина, над гр. Априлци. Искаме да го развием отвъд модела “на маса - с ракия и салата”... Много приятен разговор беше с Ралица.
Преди седмица и малко, получавам покана за събитие: Темаскал в Априлци - Кога, Защо и Как!? От 6-7 години съм чувал за темаскал, на Беглика няколко пъти все не е имало място за мен и аз не съм го напъвал. Приятелка ме е канила да ходим, ама не. Сега му е дошло времето.
Тръгвам петък по обяд, потърсих спътници от групите за споделено пътуване - няма отзиви - тръгнах и за два телефонни разговор - преполових пътя. Ще се отбия на гости до с. Черни осъм, ама първо ще пазарувам в Троян. Дояло ми се е домашен ръчен хляб. Докато разпитвам къде има фурна, попадам на местния музей - един от 100 НТО на Български Туристически Съюз (БТС) под номер 31б “Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства”
Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства |
Изложбените експонати ме карат да мисля, тези хора за ядене и пиене са се грижили само - съдове, съдове и още малко съдове. Керамика в най-различни цветове и форми, съдове за ракия и нейното приготвяне. Форми всякакви.
Съдове всякакви - ядене и пиене да има |
Хотел "Тихият кът" - гр. Априлци |
Темаскалът - едно тайнство, култ или едно добро нагряване в алтернативна обстановка. Трудно е да се разкаже едно подобно преживяване и най-сигурно е то да се преживее. Затова ще ви разкажа накратко как го изградихме, за историята му може да се запознаете от “майсторът” на нашия темаскал Краси, а на вас ще оставя решението дали искате да научите нещата от първо лице.
В градежа на темаскал има доста точност и природни закони, важно е разположението на конструкцията, където входът е ориентиран на изток, има 16 симетрично разположени куполни подпори. За тази цел използвахме дълги клони от върба, по възможност червена - тя е много гъвкава и еластична. Очертавахме кръг с диаметър около 4 метра и разположихме 16 дупки, в които влизат отделните елементи. Следва огъване и свързване на конструкцията. Затваряне с одеяла и платнище. В центъра на темаскала се изкопава дупка. Прави се огнище, където се нагряват обли и по възможност речни камъни.
В темаскала влизат първо жените, последвани от мъжете. Водещият обяснява каква е последователността на процедурата и дава насоки за приятно и пълноценно изживяване. Има 4 етапа от провеждането на ритуала. Преди всеки от тях се внасят по 7 горещи, до червено, камъни, които се поставят в дупката. При пълно затваряне на пространството, камъните започват да се заливат с вода и така температурата вътре се повишава. В темаскала се пее и се свири със специални кожени ударни инструменти. Между всеки от етажите темаскала се отваря и така се раздвижва въздуха и се прави пауза между загряванията. Ефектите са основно пречистващи, балансиращи и зареждащи.
Темаскал в строеж |
За повече подробности и усещания от първо лице - следете активностите на Темаскал и други групи, които организират събития в тази насока.
Панорамата към Стара планина и Централен Балкан |
С благодарности към Хотел "Тихият кът" и Темаскал от Ogy Kovachev