сряда, 24 юни 2020 г.

Темаскал в Стара планина - защо не?!

Преди 2-3 седмици получавам обаждане от неизвестен номер: Здрасти, Оги, попадна ми страницата Wander Ogy | BG Traveler, много пътешестваш, пишеш статии за блога си и други подобни. Имаме едно местенце в сърцето на Стара Планина, над гр. Априлци. Искаме да го развием отвъд модела “на маса - с ракия и салата”... Много приятен разговор беше с Ралица.

 

Преди седмица и малко, получавам покана за събитие: Темаскал в Априлци - Кога, Защо и Как!? От 6-7 години съм чувал за темаскал, на Беглика няколко пъти все не е имало място за мен и аз не съм го напъвал. Приятелка ме е канила да ходим, ама не. Сега му е дошло времето.

 

Тръгвам петък по обяд, потърсих спътници от групите за споделено пътуване - няма отзиви - тръгнах и за два телефонни разговор - преполових пътя. Ще се отбия на гости до с. Черни осъм, ама първо ще пазарувам в Троян. Дояло ми се е домашен ръчен хляб. Докато разпитвам къде има фурна, попадам на местния музей - един от 100 НТО на Български Туристически Съюз (БТС) под номер 31б “Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства”

 

Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства
Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства


Изложбените експонати ме карат да мисля, тези хора за ядене и пиене са се грижили само - съдове, съдове и още малко съдове. Керамика в най-различни цветове и форми, съдове за ракия и нейното приготвяне. Форми всякакви.


Съдове всякакви - ядене и пиене да има
Съдове всякакви - ядене и пиене да има


Музеят много спретнат, уреден и си струва да се посети. Експозициите са хронологично уредени по зали, започвайки отдолу нагоре по етажите и спазвайки посоките, обозначени на пода.


Българи от старо време

Българи от старо време

Бързо гости в село Черни осъм, гощавка с домашен шарен боб и сланина. Пътят до Априлци минава през с. Орешак, и половин дузина села, пресичайки реката няколко пъти, преминавайки през красиви зелени гори, с гледки към Балкана от всякакъв ъгъл. Град Априлци посреща със своите къщи за гости и малки хотели, китни зелени поляни във високите части и аз се отправям към кв. Острец, където ме очакват в Хотел "Тихият кът". Хотелът се намира на едно възвишение, ориентиран с перфектна гледка към вр. Острец и цялото Старопланинско било. Някъде там се показва и вр. Ботев, когато няма облаци.


Хотел "Тихият кът" - гр. Априлци
Хотел "Тихият кът" - гр. Априлци


Темаскалът - едно тайнство, култ или едно добро нагряване в алтернативна обстановка. Трудно е да се разкаже едно подобно преживяване и най-сигурно е то да се преживее. Затова ще ви разкажа накратко как го изградихме, за историята му може да се запознаете от “майсторът” на нашия темаскал Краси, а на вас ще оставя решението дали искате да научите нещата от първо лице.

 

В градежа на темаскал има доста точност и природни закони, важно е разположението на конструкцията, където входът е ориентиран на изток, има 16 симетрично разположени куполни подпори. За тази цел използвахме дълги клони от върба, по възможност червена - тя е много гъвкава и еластична. Очертавахме кръг с диаметър около 4 метра и разположихме 16 дупки, в които влизат отделните елементи. Следва огъване и свързване на конструкцията. Затваряне с одеяла и платнище. В центъра на темаскала се изкопава дупка. Прави се огнище, където се нагряват обли и по възможност речни камъни.

 

В темаскала влизат първо жените, последвани от мъжете. Водещият обяснява каква е последователността на процедурата и дава насоки за приятно и пълноценно изживяване. Има 4 етапа от провеждането на ритуала. Преди всеки от тях се внасят по 7 горещи, до червено, камъни, които се поставят в дупката. При пълно затваряне на пространството, камъните започват да се заливат с вода и така температурата вътре се повишава. В темаскала се пее и се свири със специални кожени ударни инструменти. Между всеки от етажите темаскала се отваря и така се раздвижва въздуха и се прави пауза между загряванията. Ефектите са основно пречистващи, балансиращи и зареждащи.

 

Темаскал в строеж
Темаскал в строеж

За повече подробности и усещания от първо лице - следете активностите на Темаскал и други групи, които организират събития в тази насока.


Панорамата към Стара планина и Централен Балкан
 

С благодарности към Хотел "Тихият кът" и Темаскал от Ogy Kovachev

събота, 18 април 2020 г.

Бабиният козунак от едно време

По време на извънредното положение и около Великден времето ни е неограничен ресурс, подходящ за самоусъвършенстване и учене. В групата от курса по “Дигитален маркетинг” към SoftUni Digital, стана дума за козунаци и една колежка сподели две три снимки. Аз се вдъхнових и поисках рецепти - тя сподели, че ползва хлебопекарна и все пак получих 3 варианта за приготвяне. Избрах тази, като малко я адаптирах по свой вкус и възможности. Няколко човека ме питаха и я споделям сега :)

1 кг. брашно - не намерих брашно тип Козунак и използвах тип Екстра
6 бр. яйца - не успях да се сдобия с домашни и ползвах купешки
200 г. масло (или 1:1 масло и олио) - използвах само едно пакетче от 125 гр. Не се пестете
200 г. бяла захар
1 кубче жива мая - на пакетчето пише за колко килограма брашно е това количество
250 мл. прясно мляко
настъргана кора на 1 бр. лимон или есенция - добре измих лимона с препарат
1 с.л. ром (или есенция) - не разполагах с такива бадеми или орехи за украса - аз използвах орехи
1/3 ч.ч. стафиди - добре ги измих и подсуших щипка сол
1 бр. яйце - за намазване преди печене

Пресявате брашното в чист леген. Отделно от него се разбиват яйцата със захарта и към тях се прибавя и лимоновата кора (есенция) и лъжицата ром (есенция). Затопляте млякото до малко повече от телесна температура – трябва съвсем леко да напарва на пръста. В него се натрошава маята, добавят се щипка сол, 1 с.л. захар и 1 с.л. от брашното и се дръпва настрани. 

Подготовката за козунака и съставките на масата

В легена, в който сте пресяли брашното, оформете кладенче, в което изсипвате яйчената смес и млякото с маята. Замесете тесто, като добре месите, докато сместа не стане напълно хомогенна. В началото може да се образуват бучки, но това е напълно нормално и не бива да се притеснявате. Просто размесвайте усърдно и в края на краищата ще имате нормално тесто. В зависимост от брашното, което използвате, както и от големината на яйцата, е възможно да не ви достигне брашно, или пък да ви остане. 

Тестото трябва да е меко, лесно за размесване, но да не залепва здраво за пръстите. Ако не ви достига брашно, просто ще добавите колкото трябва. След като получите тестото, сега трябва да се вкара маслото в него. Това става като предварително се разтапя, без да се запържва. Разстилате тестото в легена, и започвате да мажете с маслото. След като намажете един път, зазамесвате тестото, за да поеме маслото. След това пак се разстила, пак се маже, пак се замесва и така докато маслото свърши.

Продълговатият замесен козунак след като е втасал и готов за печене

Тавичките облякох с хартия за печене, за да не се загуби коричката след печене. 

Кръглият замесен козунак след като е втасал и готов за печене 

Това е метода, по който се образуват прословутите конци на козунака. След като сте измесли тестото го оставяте, за да втасва на топло. Оставяте го докато удвои обема си. Когато е готово вече може да проявите въображението си и да оформите козунаците, както желаете. Оставят се да втасат както са оформени и след това отгоре се украсяват с орехи, бадеми или каквото предпочитате, намазват се с яйце (така не загарят), после се наръсват със захар и се пекат. В началото се слагат в добре загрята фурна на 220 С, но след десет минути намалявате на 180С и печете още половин час. Поглеждате периодично и ако видите, че отгоре започват да се препичат, слагате алуминиево фолио, за да не изгорят. 

Продълговатият козунак е вече готово бижу

Тъй като във фурната нямах място за двете тави едно временно, кръглият козунак втаса малко повече и се опита да избяга от тавата :) 

Кръглият козунак е вече готово бижу

Темаскал в Стара планина - защо не?!

Преди 2-3 седмици получавам обаждане от неизвестен номер: Здрасти, Оги, попадна ми страницата Wander Ogy | BG Traveler , много пътешестваш, ...